B32521C1105J289
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B32521C1105J289
Datasheet:
Description:
Film Capacitors Through Hole 1 µF 5 % Polyethylene Terephthalate(PET) Voltage Rating (DC):100 V Voltage Rating (AC):63 V
ParameterValue
Capacitance1 µF
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)12 mm
Length13 mm
Width5.9944 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricPolyethylene Terephthalate(PET)
Voltage Rating (AC)63 V
Number of Pins2
Height12 mm
PackagingAmmo Pack
Voltage Rating100 V
Depth6 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter600 µm
Lead Pitch10 mm